Plendil (Felodipin)

Plendil

Účinnou látkou přípravku Plendil je felodipin. Jedná se o formu léku známého jako blokátor kalciového kanálu. Funguje tak, že dokáže snížit krevní tlak tím, že pomáhá uvolnit určité svaly kolem cév. Tento lék je k dispozici pod různými názvy, které je třeba znát, a někdy se může lišit i obal. Některé z těchto různých názvů jsou Felodur ER, Plendil ER, Felodil XR.

Důležité je vědět, že všechny tyto léky obsahují stejnou účinnou látku a udělají pro vás totéž. Důvodem, proč se názvy některých z nich liší, je to, že je vytvořily různé společnosti.

Na Nova-Lekarna.com můžete koupit Plendil 5 mg a 10 mg bez lékařského předpisu za nejlepší cenu v České republice.

Účinná látka a léková forma

Tablety, potahované, dlouhodobě působící: 1 tableta. Felodipin obsahuje 2,5 mg, 5 mg a 10 mg; ve 30 plastových lahvičkách.

Mechanismus účinku

Hypotenzní, antianginózní. Plendil blokuje vápníkové kanály, inhibuje vstup vápenatých iontů do hladkých svalových buněk arteriálních cév, způsobuje jejich expanzi, snižuje fokální okružní systém, snižuje krevní tlak, afterload srdce, zvyšuje koronární průtok krve, zlepšuje rovnováhu mezi dodávkou a spotřebou kyslíku v myokardu.

Indikace a použití

Arteriální hypertenze, angina pectoris.

Kontraindikace

Přecitlivělost, dekompenzované srdeční selhání, akutní infarkt myokardu, nestabilní angina pectoris, těhotenství, dětství.

Dávkování a podávání

Plendil se doporučuje užívat perorálně ráno s vodou. Tablety se nesmí lámat, drtit ani žvýkat. Plendil lze užívat nalačno nebo po lehké snídani, která neobsahuje velké množství tuků nebo sacharidů.

Počáteční dávka je 5 mg jednou denně. V případě potřeby lze dávku zvýšit nebo přidat další antihypertenzivum. Obvyklá udržovací dávka přípravku Plendil je 5 až 10 mg jednou denně. Starší pacienti by měli zvážit zahájení léčby denní dávkou 2,5 mg.

Effetti collaterali

Často (více než 1 %): bolest hlavy, zčervenání, periferní edém. Někdy (0,1-1 %): tachykardie, palpitace, únava, závratě, parestézie, nauzea, vyrážka, svědění. Vzácně (0,01-0,1 %): mdloby, zvracení, artralgie, myalgie, sexuální dysfunkce, impotence, kopřivka. Velmi vzácně (méně než 0,01 %): hyperplazie dásní, zvýšení jaterních enzymů, fotosenzibilizace, polakisurie, alergické reakce (horečka, angioedém).

Interazioni farmacologiche

Gli inibitori della biotrasformazione (cimetidina) aumentano la concentrazione plasmatica, gli stimolanti (fenitoina, carbamazepina, barbiturici) diminuiscono.

Condizioni di conservazione

Při teplotě nepřesahující 25 °C.

Často kladené otázky

Nástup účinku

Účinek tohoto léku lze pozorovat během 2-5 hodin.

Doba trvání účinku

Účinek tohoto léku trvá v průměru 24 hodin.

Bezpečné s alkoholem?

Interakce s alkoholem není známa. Před konzumací je vhodné poradit se s lékařem.

Vytváří se návyk?

Nebyla zaznamenána tendence k vytváření návyku.

Použití během těhotenství?

Tento lék se nedoporučuje užívat u těhotných žen, pokud to není nezbytně nutné. Všechna rizika a přínosy by měly být před užitím tohoto léku prodiskutovány s lékařem.

Použití během kojení?

Tento léčivý přípravek se nedoporučuje užívat u kojících žen, pokud to není nezbytně nutné. Všechna rizika a přínosy by měly být před užíváním tohoto přípravku prodiskutovány s lékařem.