Amoxil (Amoxicillin)

Amoxicilin je baktericidní antibiotikum, což znamená, že bojuje proti bakteriálním infekcím tím, že zabíjí a odstraňuje bakterie z těla.

Amoxicilin je antibiotikum patřící do skupiny β-laktamů a aminopenicilinů neboli penicilinů A spolu s bakampicilinem, pivampicilinem a ampicilinem.

Kde koupit Amoxicillin antibiotic bez předpisu

Online lékárna nuova-farmacia nabízí svým zákazníkům kvalitní antibiotika za nízké ceny, včetně Amoxilu (Amoxicillin).

Na našich webových stránkách si můžete objednat amoxicilin bez lékařského předpisu v České republice.

Dostupné dávky jsou 250 mg, 500 mg a 750 mg.
Cena: od Kč 768.17 do Kč 20394.81.

Co je amoxicilin?

Amoxicilin je antibiotikum patřící do skupiny β-laktamů a aminopenicilinů neboli penicilinů A spolu s bakampicilinem, pivampicilinem a ampicilinem.

Je odvozen od penicilinu, prvního objeveného antibiotika, a je jedním z nejpředepisovanějších antibiotik na světě. Podává se perorálně nebo intravenózně a používá se k léčbě různých infekcí způsobených zárodky citlivými na amoxicilin.

Amoxicilin je celosvětově používán pro své široké spektrum účinku, nízkou cenu a dobrou biologickou dostupnost po perorálním vstřebání.

Ačkoli má toto antibiotikum široké spektrum účinnosti, často se kombinuje s dalšími, zejména s inhibitory β-laktamáz, aby se zvýšila jeho účinnost a zabránilo se jeho inaktivaci některými zárodky. To je například případ kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové, která se nachází v běžných lécích, jako je Augmentin.

K čemu se tento lék používá?

Amoxicilin je baktericidní antibiotikum, což znamená, že bojuje proti bakteriální infekci tím, že zabíjí a likviduje bakterie v těle. Je účinný pouze proti bakteriím, a proto jej nelze předepsat na virovou infekci.

Jedná se o širokospektré antibiotikum, což znamená, že může být účinné na širší spektrum bakterií, a tím i na širší spektrum infekčních onemocnění způsobených těmito bakteriemi.

Amoxicilin je předepisován samostatně k léčbě :

  • ORL infekce, jako je prokázaná beta-hemolytická streptokoková angína A, otitida a sinusitida.
  • Akutní plicní infekce, jako jsou superinfekce bronchitidy a zhoršení chronické bronchitidy.
  • infekce močových cest, mužských a ženských pohlavních orgánů.
  • Trávicí infekce.
  • Meningitida.
  • Endokarditida.
  • Sepse.
  • Lymská borelióza v některých svých stadiích.

Amoxicilin v kombinaci s kyselinou klavulanovou

K posílení účinnosti a zamezení vzniku rezistence se amoxicilin často kombinuje s kyselinou klavulanovou, zejména u zánětů středního ucha a akutních otitid, akutních superinfekcí bronchitidy u rizikových a starších pacientů, recidivujících cystitid, kožních infekcí, zejména způsobených pokousáním zvířaty, zubních abscesů, infekcí kostí a kloubů atd.

Tato kombinace se také často používá v nemocnicích, aby se zabránilo riziku pooperačních infekcí, zejména v pánevní dutině, hlavě, krku, trávicím systému atd.

Existují další kombinace amoxicilinu s jinými molekulami. Kombinuje se například s klaritromycinem a antisekreční látkou k eradikaci bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje opakované žaludeční vředy.

Dávkování a použití amoxicilinu

Amoxicilin je lék dostupný v různých formách a lékař může předepsat spíše jednu formu než druhou.

Možné formulace zahrnují

  • Tableta, tobolka nebo polykací tobolka: tyto formy se polykají přímo, bez žvýkání a zapíjejí se sklenicí vody.
  • Rozpustná tableta: rozpouští se v polovině sklenice vody, míchá se a čeká několik okamžiků, dokud se zcela nerozpustí.
  • Injekce: existuje intravenózní forma amoxicilinu. Tento formulář je obvykle vyhrazen pro nemocnice a kliniky.

Amoxicilin je dostupný v mnoha silách, od 125 miligramů do 1000 miligramů.

Aby byl lék účinný, nesmí pacient užívat více nebo méně amoxicilinu, než je dávka předepsaná lékařem. Tato dávka závisí na typu léčené infekce, stavu pacienta, jeho hmotnosti a dalších faktorech, které může určit pouze lékař.

Obecně platí, že dospělým a dětem vážícím více než 40 kilogramů lékař předepisuje 500 mg amoxicilinu dvakrát nebo třikrát denně po dobu pěti až sedmi dnů, více, pokud to lékař považuje za nezbytné.

Ve všech případech je nutné pečlivě dodržovat pokyny lékaře a pokračovat v léčbě i po vymizení příznaků, a to až do konce léčebné doby, o které rozhodl lékař.

Jak to funguje

Amoxicilin má stejný mechanismus účinku jako ostatní β-laktamová antibiotika. Jeho molekulární působení je mimo bakterii, přesněji na její buněčnou stěnu.

Amoxicilin se váže na membránové proteiny zvané penicilin-vázající proteiny neboli PLP. Tím, že se antibiotikum tímto způsobem váže na bakteriální stěnu, inhibuje nebo zabraňuje tvorbě peptidoglykanu, životně důležité složky bakteriální stěny, což vede k zablokování množení a ničení bakterií v těle.

Ne všechny bakterie jsou však na tento účinek antibiotik citlivé. Zárodky jsou proto klasifikovány jako citlivé, středně citlivé a rezistentní na amoxicilin.

Mezi citlivými bakteriemi jsou i takové, které jsou poměrně patogenní, dokonce nebezpečné, jako Enterococcus faecalis, Listeria monocytogenes, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, salmonella, shigella, Proteus mirabilis atd.

Tyto bakterie někdy způsobují závažná onemocnění, včetně plicních, zažívacích, močových a pohlavních infekcí, které lze účinně léčit amoxicilinem.

Nežádoucí účinky

Mezi neškodné vedlejší účinky patří:

  • Poruchy trávení, jako je nevolnost, průjem, zvracení, těžký zánět tlustého střeva.
  • Kožní vyrážky, zejména pokud je lék užíván v době, kdy pacient již má infekční mononukleózu.
  • Alergie různé závažnosti, projevující se respiračními potížemi, alergickým šokem, angioedémem a vzácněji alergickým šokem.
  • Žloutnutí zubů a další benigní projevy na zubech a dásních jsou tmavší nebo tmavší skvrny.
  • Vaginální plísňová infekce, často kandidová, se nazývá vulvovaginální kandidóza.

Velmi vzácně se vyskytují nežádoucí účinky, jako je anémie, poškození ledvin, sluchu a jater.

Možné lékové interakce

S alopurinolem

Alopurinol je lék používaný při léčbě dny. Současné podání obou léčivých přípravků může způsobit alergické kožní reakce.

S tetracykliny

Tetracykliny jsou další skupinou antibiotik, která mohou interferovat s účinkem amoxicilinu.

S methotrexátem

Methotrexát se používá při léčbě některých nádorů a autoimunitních onemocnění. Amoxicilin užívaný současně s tímto léčivým přípravkem může zvýšit jeho toxicitu snížením jeho eliminace.

S perorálními antikoagulancii

V některých případech může dojít k interakcím, pokud je amoxicilin předepsán současně s perorálními antikoagulancii.

S probenecidem

Probenecid, lék používaný při léčbě dny, může zvýšit koncentraci amoxicilinu v krvi.

Kontraindikace

Amoxicilin, stejně jako mnoho jiných antibiotik a léků, má určité kontraindikace, které je třeba vzít v úvahu. Některé z nich jsou formálními kontraindikacemi a některé nikoli, v takovém případě hovoříme o použití, které se nedoporučuje.