Ampicilin

Ampicillin

Ampicilin se podává k léčbě bakteriální infekce. Předepisuje se hlavně při infekcích dutin a hrudníku, infekcích moči a ušních infekcích. Jedná se o penicilinové antibiotikum, které léčí infekci tím, že zabíjí zárodky (bakterie) způsobující infekci.

Ampicilin je k dispozici také v kombinaci s jiným penicilinovým antibiotikem zvaným flukloxacilin. Tato kombinace se nazývá ko-fluampicilin.

Ampicilin si můžete koupit bez lékařského předpisu na webových stránkách naší online lékárny. Rychlé doručení po celé České republice.

Od Kč 699.63 do Kč 3190.31 nabízíme nejlepší cenu pro Ampicilin mezi online lékárnami.

Dostupné dávky: 250 mg, 500 mg.

Co je Ampicilin?

Ampicilin je penicilinové antibiotikum, které bojuje proti bakteriím. Ampicilin se používá k léčbě nebo prevenci mnoha typů infekcí, jako jsou infekce močového měchýře, zápal plic, kapavka, meningitida nebo infekce žaludku či střev. Lze jej použít i k účelům, které nejsou uvedeny v této příručce.

Klíčová fakta o Ampicilinu

 • Penbritin je obchodní název pro ampicilin.
 • Ampicilin je vhodný pro dospělé, děti a těhotné ženy.
 • Nesmí se užívat, pokud jste někdy měli alergickou reakci na penicilinová nebo cefalosporinová antibiotika.
 • Ampicilin se obvykle užívá čtyřikrát denně k léčbě infekcí. Vezměte si ho nalačno a vždy dokončete kurz.
 • Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou průjem, malátnost, vyrážka a afty.
 • Pokud máte těžký, přetrvávající průjem nebo průjem s krví/hlenem, vyhledejte co nejdříve lékaře.
 • Během užívání ampicilinu je obvykle možné pít alkohol s mírou, viz níže.

Jak Ampicilin působí?

Ampicilin je širokospektré baktericidní antibiotikum. Účinná látka se ireverzibilně váže na bakteriální transpeptidázy, které se podílejí na biosyntéze peptidoglykanů (složek bakteriální buněčné stěny), což určuje antibakteriální účinek léčiva.

Ampicilin ve formě tablet se používá již mnoho let, protože je účinný proti většině bakterií a účinně ničí buněčné stěny mikroorganismů.

Ampicilin potlačuje metabolické procesy v jejich buněčných membránách. Jeho působením je usmrceno mnoho grampozitivních a gramnegativních bakterií a původců některých střevních infekcí. Existují však také mikroorganismy, které uvolňují speciální enzym beta-laktamázu. Ničí penicilin a ten je bezmocný při léčbě infekcí způsobených těmito bakteriemi, např. stafylokokem. Účinně však léčí různé smíšené infekce, hnisavé infekce a sepsi.

Před užitím tohoto léku

Tento léčivý přípravek byste neměli užívat, pokud jste alergičtí na ampicilin nebo jiné penicilinové antibiotikum, jako je amoxicilin (Amoxil, Augmentin, Moxatag a další), karbenicilin, dikloxacilin nebo penicilin.
Abyste se ujistili, že je pro vás ampicilin bezpečný, informujte svého lékaře, pokud máte:

 • astma;
 • onemocnění ledvin;
 • průjem způsobený užíváním antibiotik v minulosti nebo
 • pokud jste alergický(á) na cefalosporinová antibiotika.

Tento lék by neměl poškodit nenarozené dítě. Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět.

Ampicilin může snížit účinnost antikoncepční pilulky. Zeptejte se svého lékaře, zda můžete používat nehormonální antikoncepci (kondom, diafragma se spermicidem), abyste zabránila otěhotnění.

Ampicilin může přecházet do mateřského mléka a může být pro kojené dítě škodlivý. Během užívání tohoto přípravku nesmíte kojit.

Jak užívat

 • Před zahájením léčby si přečtěte příbalovou informaci vytištěnou výrobcem uvnitř balení. Poskytne vám více informací o přípravku Ampicilin a poskytne vám úplný seznam nežádoucích účinků, které se mohou při jeho užívání vyskytnout.
 • Ampicilin užívejte přesně podle pokynů svého lékaře. Obvykle se užívá čtyřikrát denně, každých šest hodin. Lékař nebo lékárník vám sdělí, jak lék užívat, a tato informace bude vytištěna na štítku obalu jako připomínka. Důležité je rozložit dávky rovnoměrně během dne. Kapsle zapijte vodou.
 • Ampicilin byste měl(a) užívat nalačno, což znamená, že byste měl(a) dávky užívat hodinu před konzumací jakéhokoli jídla, nebo počkat až o dvě hodiny později. Je to proto, že vaše tělo po jídle absorbuje méně ampicilinu, což znamená, že lék je méně účinný.
 • Pokud vám byl podán tekutý lék pro dítě, přečtěte si pozorně návod a ujistěte se, že jste odměřili správné množství léku.
 • Pokud vynecháte dávku, užijte ji co nejdříve. Snažte se užívat správný počet dávek každý den, ale neužívejte dvě dávky najednou, abyste nahradili vynechanou dávku.

Doporučená jednorázová dávka ampicilinu pro dospělé je 0,2 gramu. Dětem tento lék předepisuje lékař v dávce 100-200 mg na 1 kg hmotnosti dítěte, a to pouze v případě, že je dítě starší 13 let. Délku léčby tímto lékem určí lékař a upraví ji podle stavu pacienta.

Předávkování

Příznaky: známky toxického působení na centrální nervový systém (zejména u pacientů s renální insuficiencí), průjem, nevolnost, zvracení, porucha vodní a elektrolytové rovnováhy (v důsledku průjmu a zvracení).

Léčba: výplach žaludku, aktivní uhlí, přípravky pro udržení normální vodní a elektrolytové rovnováhy, projímadla s fyziologickým roztokem, symptomatická léčba. Vylučuje se při hemodialýze.

Kdy je Ampicilin 500 mg neúčinný?

Ampicilin je neúčinný vůči následujícím kmenům produkujícím penicilin: Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus spp, většina kmenů Enterobacter spp, Klebsiella spp a Bacteroides spp (včetně Bacteroides fragilis), Clostridium difficile a Pseudomonas aeruginosa.

Nežádoucí účinky

Může způsobit nevolnost, zvracení, průjem nebo vředy v ústech/jazyce. Pokud některý z těchto účinků přetrvává nebo se zhoršuje, informujte svého lékaře nebo lékárníka.

Pokud vám lékař tento lék předepsal, pamatujte, že rozhodl, že přínos pro vás převažuje nad rizikem nežádoucích účinků. Mnoho lidí, kteří tento lék užívají, nemá závažné vedlejší účinky.

Pokud se vyskytne některý z těchto vzácných, ale velmi závažných nežádoucích účinků, okamžitě informujte svého lékaře: tmavá moč, přetrvávající nevolnost nebo zvracení, bolest žaludku/břicha, zežloutnutí očí nebo kůže, snadná tvorba modřin nebo krvácení, přetrvávající bolesti v krku nebo horečka.