Januvia (Sitagliptin)

Januvia

Januvia je lék, který snižuje hladinu glukózy (cukru v krvi) v krvi. Tablety obsahují účinnou látku sitagliptin, která patří mezi tzv. inhibitory DPP4. Užíváním přípravku Januvia zabraňujete odbourávání inkretinových hormonů. Tyto hormony hrají důležitou roli při produkci inzulínu ve slinivce břišní. Léčba umožňuje produkovat více inzulínu, který stabilizuje hladinu glukózy v krvi diabetika.

Jak si mohu koupit Januvia 100 mg bez lékařského předpisu?

Na stránkách nova-lekarna.com se přípravek Januvia prodává bez lékařského předpisu. Nákup – přejděte na webové stránky lékárny a vyberte počet tablet, které si přejete zakoupit. Pak vyplňte jednoduchý formulář a vyberte způsob doručení objednávky!

Podívejte se na cenu přípravku Januvia 100 mg v naší online lékárně.

Počet tabletCena
10Kč 1822.49
20Kč 2742.85
30Kč 3663.21
40Kč 4583.57
60Kč 6424.29
90Kč 9185.36

Lék Januvia snižuje obsah glukózy v krvi. Tablety obsahují účinnou látku sitagliptin. Jedná se o inhibitor DPP4. Sitagliptin je antidiabetikum, nazývané také lék na cukrovku. Jako inhibitor DPP-4 účinná látka blokuje enzym dipeptidylpeptidázu-4 neboli DDP-4. Blokáda zvyšuje uvolňování inzulínu, který snižuje hladinu glukózy v krvi. Lidé, kteří mají prospěch z užívání sitagliptinu, jsou ti, jejichž tělesné buňky méně reagují na normální hladinu inzulinu nebo jejichž tělo jednoduše nevylučuje dostatek inzulinu po jídle.

Jak sitagliptin účinkuje: Po požití se potrava v žaludku a střevním traktu přirozeně rozkládá na jednotlivé složky. Patří sem i cukr, který se vstřebává do krevního oběhu přes střevní sliznici, což způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi. V důsledku toho slinivka břišní uvolňuje inzulín. Uvolněním hormonu dostanou tělesné buňky signál, aby absorbovaly cukr k dalšímu zpracování a výrobě energie. Výsledkem je snížení hladiny cukru v krvi.

Již v minulém století měli vědci podezření, že jakmile se potrava dostane do střeva, tělo vyšle signál, který vede k uvolnění inzulínu, aniž by došlo ke vstřebání cukru ve střevě. Možná, že účinek spočívá v tom, že tělo stimuluje k rychlejšímu využití cukru, čímž se zabrání příliš vysokému vzestupu hladiny cukru v krvi. Později byl objeven inkretinový efekt, který tuto hypotézu potvrzuje.

Co je to inkretinový efekt? Jde o to, že buňky ve sliznici tenkého střeva uvolňují peptidový hormon do krevního oběhu, jakmile je potrava pozřena. To způsobí uvolnění inzulínu ještě předtím, než se většina potravy vstřebá do krevního oběhu. Největší odpovědnost mají speciální hormony, nazývané také glukózo-dependentní inzulinotropní peptid – zkráceně GIP – a glukagonu podobný peptid – zkráceně GLP-1. Oba hormony jsou vylučovány střevem. Hormony stimulují produkci inzulínu ve slinivce břišní. Po několika minutách tělo hormony opět odbourá, což znamená, že se účinek rychle ztratí.

Pacienti s diabetem 2. typu mají velmi nízké hladiny vylučovaného inzulínu, což vede k nedostatečné kontrole hladiny glukózy v krvi. Proto se používá účinná látka sitagliptin, která inhibuje enzym rozkládající GLP-1. To umožňuje peptidovému hormonu působit déle, což znamená, že sekrece inzulínu trvá déle. To znamená, že vysoká hladina cukru v krvi diabetika se může po jídle vrátit do normálu.

Jak se přípravek Januvia správně používá?

Tablety užívejte nerozkousané a zapijte je trochou tekutiny. Ranní hodiny, snídaně, jsou vhodnou dobou pro užívání přípravku Januvia, pokud vám lékař předepsal, že jej máte užívat pouze jednou denně. Je důležité užívat přípravek Januvia každý den, a to i po odeznění příznaků.

Zapomenuto: Zapomněli jste si dnes vzít Januvii? Můžete si ji vzít znovu tentýž den při dalším jídle. Pokud se již blíží další dávka, vynechte vynechanou dávku. Neužívejte dvojnásobnou dávku přípravku Januvia, abyste nahradili vynechanou dávku.

Předávkování?

Mohou se objevit různé příznaky předávkování, včetně nevolnosti, průjmu, závratí a bolestí hlavy. Při podezření na předávkování okamžitě kontaktujte lékaře.

Zapomněli jste si vzít lék?

Pokračujte v užívání léku v další předepsané době (tj. nezdvojujte dávku).

Obecně platí: dbejte na svědomité dávkování, zejména u kojenců, malých dětí a starších osob. V případě pochybností se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka na případné účinky nebo opatření.

Jak to funguje?

Januvia je 50 nebo 100 mg tableta, která se užívá jednou denně s jídlem nebo bez jídla. Přípravek se obvykle prodává v krabičkách po 30 tabletách. Obvyklá dávka pro dospělé je 100 mg denně, ale může se lišit, pokud máte problémy s ledvinami nebo pokud je přípravek Januvia předepsán v kombinaci s jinými léky (inzulin, metformin atd.). Je důležité dodržovat pokyny lékaře. Januvia je inhibitor dipeptidylpeptidázy-4 a reguluje hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje množství přirozených chemických látek snižujících hladinu cukru v těle, když je hladina cukru v krvi příliš vysoká.

Nežádoucí účinky

 • Hypoglykémie
 • Gastrointestinální poruchy, jako jsou:
 • Nevolnost
 • Průjem
 • Flatulence
 • Zácpa
 • Bolest břicha
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Úbytek hmotnosti
 • Bolesti hlavy
 • Závratě
 • Ospalost
 • zadržování vody v těle (edém), zejména v nohou nebo rukou.