Lopressor (Metoprolol)

Lopressor

Lopressor působí především jako blokátor beta-adrenoceptorů v srdci a používá se k léčbě hypertenze, bolesti na hrudi (anginy pectoris), poruch srdečního rytmu a k léčbě a prevenci infarktu myokardu. Tento lék ovlivňuje autonomní nervový systém, který podmiňuje zvýšenou srdeční frekvenci tím, že blokuje jeho receptory, a tím snižuje abnormálně rychlý srdeční rytmus. Snižuje také dráždivost myokardu, srdeční výdej a způsobuje další účinky.

Cena Lopressor v online lékárně

Lékárna Nova-Lekarna je navržena tak, aby si každý Čech mohl koupit Lopressor bez lékařského předpisu.

Cena léků:

  • 12,5 mg – od Kč 840.10 do Kč 5544.67
  • 25 mg – od Kč 932.84 do Kč 1567.17
  • 50 mg – od Kč 840.10 do Kč 2873.14
  • 100 mg – od Kč 1207.64 do Kč 4492.44

Dávkování

Obvyklá dávka je 200 mg denně podávaná v jedné dávce (1 tableta 200 mg ráno).

Hypertenze, profylaxe záchvatů anginy pectoris: 1 LP 200 mg ráno, samostatně nebo v kombinaci. Dávkování může být zvýšeno v závislosti na krevním tlaku nebo klinické odpovědi.

Akutní infarkt myokardu: u pacientů, kteří tolerují dříve podanou intravenózní dávku, je dávka 50 mg per os každých 6 hodin po dobu 48 hodin. Udržovací léčba pokračuje dávkou 200 mg denně ve dvou dávkách nebo jednou 200 mg LP tabletou ráno.

Základní léčba migrény: Obvyklá dávka je 1 LP 200 mg denně; u některých pacientů může stačit 1/2 cp.

ZPŮSOB PODÁNÍ

Perorální podání

Tablety by se měly polykat během jídla nebo bezprostředně po něm, protože jídlo zvyšuje biologickou dostupnost metoprololu.
Ve většině případů se léčba beta-blokátory prodlužuje na několik měsíců nebo let, někdy jen na několik týdnů.

Kontraindikace

  • astma a chronická obstrukční plicní nemoc, v jejich těžkých formách.
  • nekontrolované srdeční selhání
  • šok srdečního původu,
  • některé srdeční poruchy (nechráněné atrioventrikulární blokády druhého a třetího stupně, sinusové onemocnění (včetně sinusové blokády)).
  • některé druhy anginy pectoris (Prinzmetalova angina pectoris),
  • bradykardie,
  • periferní arteriální poruchy a Raynaudův fenomén v jejich těžkých formách,
  • neléčený feochromocytom,
  • arteriální hypotenze,
  • alergie na metoprolol,
  • alergické reakce v anamnéze,
  • léčba floktafeninem nebo sultopridem.

Tento léčivý přípravek se obecně nedoporučuje v kombinaci s amiodaronem, bepridilem, diltiazemem a verapamilem a během kojení.

Interakce

Mnoho léků může způsobit bradykardii.
To je případ antiarytmik třídy I (chinidin, disopyramid), β-blokátorů, amiodaronu a sotalolu u antiarytmik třídy III, diltiazemu a verapamilu u antiarytmik třídy IV a konečně digitalisu, klonidinu, guanfacinu, meflochinu a anticholinesteráz indikovaných při léčbě Alzheimerovy choroby.

Kontraindikované kombinace

  • Floktafenin: v případě šoku nebo hypotenze způsobené floktafeninem, snížení kompenzačních kardiovaskulárních reakcí β-blokátory.
  • Sultoprid: zvýšené riziko poruch komorového rytmu, včetně torsades de pointes.

Nedoporučuje se kombinovat:

  • Amiodaron: Poruchy kontraktility, automatismu a vedení (potlačení sympatických kompenzačních mechanismů).
  • Antagonisté kalcia (bepridil, diltiazem a verapamil): porucha automatiky (nadměrná bradykardie, sinusová zástava), porucha sinoaurikulárního a aurikuloventrikulárního vedení a srdeční selhání (synergické účinky). Tato kombinace by měla být prováděna pouze pod přísným klinickým a elektrokardiografickým dohledem, zejména u starších pacientů nebo na začátku léčby.

Kombinace podléhající bezpečnostním opatřením pro použití

  • Těkavá halogenová anestetika: snížení kompenzačních kardinálních cévních reakcí β-blokátory (β-adrenergní inhibice může být během zákroku překonána β-stimulátory). Obecně platí, že léčbu β-blokátory nepřerušujte a v žádném případě se vyhněte náhlému ukončení. Informujte anesteziologa o této léčbě.
  • Léky, které způsobují torsades de pointes (kromě sultopridu): Antiarytmika třídy I (chinidin, hydrochinidin, disopyramid) a antiarytmika třídy III (amiodaron, dofetilid, ibutilid, sotalol), některá fenothiazinová neuroleptika (chlorpromazin, cyamemazin, levomepromazin, thioridazin), benzamidy (amisulprid, (amisulprid, sulpirid, tiaprid), butyrofenony (droperidol, haloperidol), jiná neuroleptika (pimozid) a jiné léky (bepridil, cisaprid, difenamil, erytromycin IV, halofantrin, mizolastin, moxi-floxacin, pentamidin, spiramycin IV, vinkamin IV) Zvýšené riziko poruch komorového rytmu, včetně torsades de pointes (přispívá k tomu hypokalémie). Klinické a elektrokardiografické monitorování.

Těhotenství

Studie na zvířatech neprokázaly teratogenní účinek. Vzhledem k tomu, že teratogenní účinek u zvířat nebyl zjištěn, neočekává se malformační účinek u lidí. Látky, které u lidí způsobují vývojové vady, byly dosud prokázány jako teratogenní u zvířat v dobře provedených studiích na dvou druzích. Z klinického hlediska nebyl dosud zaznamenán žádný teratogenní účinek a výsledky prospektivních kontrolovaných studií s některými β-blokátory neprokázaly žádné vrozené vady.
U kojenců léčených matek přetrvává účinek β-blokátoru několik dní po narození a může způsobit bradykardii, respirační tíseň a hypoglykémii; toto přetrvávání je však obvykle bez klinických následků. V důsledku snížených kardiovaskulárních kompenzačních reakcí však může dojít k srdečnímu selhání, které si vyžádá hospitalizaci na jednotce intenzivní péče (viz Předávkování), a je třeba se vyhnout plnění tekutinami (riziko PAO). Proto může být tento lék za normálních podmínek užívání předepsán během těhotenství, pokud je léčeno. Během léčby až do porodu se doporučuje pečlivé sledování novorozence (srdeční frekvence a glykémie během prvních tří až pěti dnů života).

Kojení

β-blokátory se vylučují do mléka (viz Farmakokinetika).
U některých β-blokátorů s nízkou vazbou na plazmatické bílkoviny byl popsán výskyt hypoglykémie a bradykardie.
Proto se kojení v případě nutnosti léčby nedoporučuje.

Farmakodynamika

Metoprolol se vyznačuje třemi farmakologickými vlastnostmi: β1-kardioselektivní blokádou, antiarytmickým účinkem, bez vnitřní parciální agonistické nebo sympatomimetické aktivity). Metoprolol snižuje mortalitu v akutní fázi infarktu myokardu. Léčba se zahajuje nejpozději ve 12. hodině. Metoprolol snižuje riziko opakovaného infarktu myokardu a úmrtí, zejména náhlé smrti.

Možné vedlejší účinky

Kromě celkové tolerance léku mohou nežádoucí účinky zahrnovat křeče v břiše, únavu, nespavost, nevolnost, depresi, ztrátu paměti, horečku, impotenci, závratě, pomalý srdeční tep, nízký krevní tlak, chladné končetiny, bolest v krku, průjem, zácpu a dušnost nebo dušnost.