6 jednoduchých tipů, jak snížit krevní tlak

Malé změny mohou mít na váš krevní tlak velký vliv.

Pokud jste podle nových doporučení American Heart Association a American College of Cardiology náhle zjistili, že máte vysoký krevní tlak (hypertenzi), možná se ptáte, co dělat. Směrnice snížily definici vysokého krevního tlaku ze 140/90 milimetrů rtuti (mm Hg) na 130/80, což znamená, že kritéria pro hypertenzi 1. stupně nyní splňuje více lidí.

Přestože byste se neměli této změny zbavovat, není třeba propadat panice.

Je zřejmé, že vydáním směrnic se v ženském těle ani na zdraví nic nestalo ze dne na den,

říká Dr. Naomi Fisherová, ředitelka služby pro hypertenzi a inovace v oblasti hypertenze na oddělení endokrinologie, diabetu a hypertenze Brighamské a ženské nemocnice a docentka medicíny na Harvard Medical School.

Tato změna by vás však měla přimět k tomu, abyste svůj krevní tlak brali vážně.

Tyto pokyny byly dlouho očekávány a většina odborníků na hypertenzi je velmi vítá. Mohou se zdát drastické, ale tím, že se poznatky získané z rozsáhlých studií zavedou do klinické praxe, pomohou tisícům lidí,

říká Dr. Fisher.

Proč je hypertenze důležitá?

Pokud se pohybujete v rozmezí 130/80, snížení krevního tlaku vás může ochránit před srdečním infarktem, mrtvicí, onemocněním ledvin, očními chorobami, a dokonce i před zhoršením kognitivních funkcí. Cílem nových pokynů je povzbudit vás k tomu, abyste svůj vysoký krevní tlak brali vážně a podnikli kroky k jeho snížení, především pomocí opatření v oblasti životního stylu.

Lék Micardis 40 mg

Je dobře zdokumentováno, že změna životního stylu dokáže snížit krevní tlak stejně jako prášky, a někdy dokonce více,

říká Dr. Fisher.

Provést tyto změny může být náročné. Nejedna žena se ráno probudila s odhodláním zdravě se stravovat, ale pak ji vykolejil talíř sušenek na stole v kanceláři nebo večeře s přáteli.

Jak snížit krevní tlak pomocí malých změn

Nemusíte se pouštět do zásadních změn v životě, abyste změnili svůj krevní tlak. Zde je šest jednoduchých tipů na opatření, která vám pomohou dostat krevní tlak zpět do normálu.

1. Zhubněte

Zdaleka nejúčinnějším prostředkem ke snížení zvýšeného krevního tlaku je snížení hmotnosti, říká Fisher. A ke změně není potřeba výrazný úbytek hmotnosti. I pouhých 10 kg může snížit krevní tlak.

2. Přečtěte si štítky

Američané konzumují příliš mnoho sodíku v potravě, až třikrát více, než je doporučené celkové množství, které činí 1 500 miligramů (mg) denně pro osoby s vysokým krevním tlakem, říká Dr. Fisher. K dosažení denního limitu 1 500 mg není potřeba mnoho sodíku – jen 3/4 čajové lžičky soli. Polovina tohoto množství sodíku je v jednom sendviči s vajíčkem McMuffin. Pečlivým čtením etiket vylučte potraviny s vysokým obsahem sodíku.

Bez čtení etiket je velmi obtížné snížit množství sodíku v potravě, pokud si ovšem nepřipravujete všechny potraviny sami,

říká Dr. Fisher. Dávejte si pozor zejména na potraviny, které Americká kardiologická asociace nazvala „slanou šestkou“, tedy na běžné potraviny, v nichž se může skrývat vysoké množství sodíku:

  • chleby a rohlíky
  • uzeniny a uzenářské výrobky
  • pizza
  • drůbež
  • polévky
  • sendviče.

3. Dejte se do pohybu

Ke zlepšení vašeho zdraví není potřeba mnoho pohybu. Snažte se cvičit půl hodiny alespoň pět dní v týdnu.

Ujistěte se, že děláte něco, co vás baví, jinak vám to nevydrží. Pro někoho to znamená tanec, pro jiného jízdu na kole nebo svižnou procházku s kamarádem,

říká Fisher. Pomoci mohou i každodenní činnosti, jako je práce na zahradě.

4. Pumpovat železo

Přidejte do svého cvičebního režimu posilování, které vám pomůže zhubnout a udržet se v kondici. Ženy s přibývajícím věkem postupně ztrácejí svalovou hmotu a posilování je pro většinu žen často opomíjenou součástí cvičebního plánu,

říká Fisher.

5. Omezte konzumaci alkoholu na jeden nápoj denně

Příliš časté pití může zvyšovat krevní tlak, proto pijte s mírou.

6. Zbavte se stresu každodenní meditací nebo hlubokým dýcháním.

Stresové hormony zužují cévy a mohou vést k dočasnému zvýšení krevního tlaku. Kromě toho může stres časem vyvolat nezdravé návyky, které ohrožují vaše kardiovaskulární zdraví. Mezi ně může patřit přejídání, špatný spánek a zneužívání drog a alkoholu. Ze všech těchto důvodů by mělo být snížení stresu prioritou, pokud chcete snížit svůj krevní tlak. Plavix lek cena.

Žádný obsah na těchto stránkách, bez ohledu na datum, by nikdy neměl být používán jako náhrada přímého lékařského poradenství od vašeho lékaře nebo jiného kvalifikovaného lékaře.