Cholesterol v krvi

Udržování zdravé hladiny cholesterolu v krvi vám pomůže snížit riziko srdečních chorob a dalších závažných onemocnění.

Co je to cholesterol v krvi?

Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, která je nezbytná pro tvorbu hormonů a vitaminu D a pro trávení potravy. Vaše tělo cholesterol produkuje a je také obsažen v některých potravinách.

Lidské tělo využívá cholesterol k výstavbě buněk, ale jeho nadměrné množství vás může ohrozit srdečním onemocněním. 

Typy cholesterolu

Dva nejběžnější typy cholesterolu jsou:

 1. Lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) – „špatný“ cholesterol.
 2. lipoprotein o vysoké hustotě (HDL) – „dobrý“ cholesterol.

Lipoprotein o nízké hustotě

Lipoproteiny s nízkou hustotou tvoří většinu cholesterolu a jsou špatné, protože se mohou lepit na stěny tepen a způsobovat tukové nánosy zvané plaky. Příliš mnoho plaku vede k ucpání, které brání správnému průtoku krve do srdce.

Lipoprotein o vysoké hustotě

Lipoproteiny o vysoké hustotě jsou zdravé, protože odvádějí LDL z tepen zpět do jater, kde se rozkládají a následně odcházejí jako odpad.

Crestor lek na cholesterol

Cholesterol a triglyceridy

Triglyceridy jsou nejběžnějším tukem v těle. Nadváha, konzumace velkého množství potravin s vysokým obsahem tuku a cukru nebo nadměrná konzumace alkoholu mohou zvýšit hladinu triglyceridů.
Vysoká hladina triglyceridů spolu se zvýšeným LDL cholesterolem nebo sníženým HDL cholesterolem může zvýšit pravděpodobnost vzniku tukových nánosů v tepnách – a vyšší riziko infarktu a mrtvice. 

Jaké jsou příznaky vysoké hladiny cholesterolu?

Vysoká hladina cholesterolu obvykle nemá zjevné příznaky, ale pokud se neléčí, může zvyšovat riziko závažných zdravotních potíží. Proto je důležité nechat si udělat krevní testy a chodit na pravidelné kontroly.

Pokud je vám 45 let a více (30 let a více, pokud jste domorodec nebo obyvatel ostrovů Torresova průlivu), navštivte svého lékaře a nechte si v rámci kontroly zdraví srdce vyšetřit cholesterol. Pokud máte v rodině vysoký cholesterol, poraďte se se svým praktickým lékařem o riziku srdečních onemocnění.

Lipitor generické

Proč je vysoká hladina cholesterolu škodlivá?

Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, mohou se vám v cévách tvořit tukové usazeniny. To ztěžuje průtok krve tepnami. Pokud se tyto usazeniny rozpadnou, mohou vytvořit sraženinu, která vede k infarktu nebo mrtvici.

Celkový cholesterol je ukazatel, který zahrnuje dobrý a špatný cholesterol. Sám o sobě není vždy nejlepším měřítkem rizika srdečních onemocnění. Nejlepší způsob, jak porozumět těmto hladinám a riziku srdečních onemocnění, je navštívit svého praktického lékaře a nechat si vyšetřit zdraví srdce.

Co způsobuje vysokou hladinu cholesterolu?

Neexistuje jediná příčina vysoké hladiny cholesterolu, ale existují některé ovlivnitelné rizikové faktory (např. kouření) a neovlivnitelné rizikové faktory (např. věk).

Mezi rizikové faktory vysoké hladiny cholesterolu patří:

 • Věk
 • Kouření
 • Nedostatek fyzické aktivity
 • Nadváha nebo obezita
 • Rodinná anamnéza
 • Nezdravá strava.

Bez ohledu na příčinu může zlepšení životního stylu, včetně stravy, pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

Jak se měří cholesterol?

Cholesterol se měří pomocí krevního testu zvaného lipidový panel nebo lipidový profil. Test na cholesterol obvykle zahrnuje odběr krve ze žíly na paži. Test může pomoci určit riziko aterosklerózy, což je hromadění plaku, který zužuje nebo blokuje tepny.

Jak interpretovat výsledky cholesterolu

Doporučení pro cílovou hladinu cholesterolu se liší v závislosti na faktorech, jako je věk a rodinná anamnéza, a proto se zeptejte svého lékaře, jaké hladiny jsou pro vás vhodné.

Kompletní test na cholesterol v krvi obvykle kontroluje:

 • Celkový cholesterol
 • LDL cholesterol
 • HDL cholesterol
 • Triglyceridy
 • Non-HDL cholesterol.

Jak můžete snížit vysokou hladinu cholesterolu?

Existuje několik způsobů, jak snížit vysokou hladinu cholesterolu, například zůstat aktivní a jíst nebo se vyhýbat určitým potravinám.

Dieta

Některé potraviny mají vyšší obsah cholesterolu než jiné nebo mohou obsahovat složky, které mohou přispívat k vysoké hladině cholesterolu.

Postupné dodržování zásad zdravé výživy pro srdce může pomoci snížit hladinu cholesterolu, včetně:

 1. Dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků.
 2. různé zdroje zdravých bílkovin, zejména ryby a mořské plody, luštěniny (např. fazole a čočka), ořechy a semena. Menší množství vajec a libové drůbeže může být také součástí stravy zdravé pro srdce. Pokud se rozhodnete pro červené maso, dbejte na to, aby bylo libové, a omezte ho na 1-3krát týdně.
 3. Neochucené mléko, jogurty a sýry. Osoby s vysokou hladinou cholesterolu v krvi by měly volit varianty se sníženým obsahem tuku.
 4. Výběr zdravých tuků v podobě ořechů, semínek, avokáda, oliv a jejich olejů na vaření.
 5. Bylinky a koření k ochucení pokrmů namísto přidávání soli.

Konzumace potravin, které obsahují rostlinné steroly, může také pomoci snížit vysokou hladinu cholesterolu. Rostlinné steroly jsou látky podobné cholesterolu, které se v malém množství přirozeně vyskytují v ovoci, zelenině, ořeších a obilovinách.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita může pomoci zvýšit hladinu HDL neboli „dobrého“ cholesterolu a snížit hladinu triglyceridů. Aerobní neboli kardio cvičení a odporový trénink jsou obzvláště užitečné pro kontrolu hladiny cholesterolu.

Začněte s malými, realistickými cíli a postupně se dopracujte k doporučovaným 30-60 minutám středně intenzivní fyzické aktivity (např. rychlé chůze) po většinu dní v týdnu.

Dvakrát týdně se snažte provádět aktivity na posílení svalů, včetně cvičení s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy nebo úkoly zahrnující zvedání, např. nošení nákupu.

Léky

Váš praktický lékař vám může doporučit léky na snížení hladiny cholesterolu a snížení rizika infarktu nebo mrtvice.

Řiďte se radami lékaře a užívejte léky přesně podle jeho pokynů. Nepřestávejte je užívat, protože se cítíte lépe. Bude i nadále působit na pozadí, abyste měli svůj cholesterol pod kontrolou.

Nejběžnější typ léků na snížení cholesterolu patří do skupiny známé jako statiny. Statiny jsou léky, které snižují hladinu LDL neboli „špatného“ cholesterolu v krvi. Statiny také pomáhají snížit pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mrtvice u osob s vysokým rizikem.