Hněv a poporodní deprese

Vztek může být jedním z nejničivějších příznaků poporodní deprese (PPD). Ačkoli ne každý prožívá hněv, mnozí ho zažívají. Pro ty, kteří se nikdy nesetkali s nevysvětlitelným hněvem, to může být šokující. Možná se divíte, proč se vždy cítíte tak naštvaní. Možná se budete chtít stáhnout od svých blízkých kvůli špatně směrovanému hněvu. Můžete dokonce cítit hněv vůči svému dítěti. V těchto těžkých časech existují některé strategie, které vám pomohou zvládat hněv.

Vnímejte emoce, ale pochopte jejich zdroj

Pokud se zlobíte, dovolte si tuto emoci prožít. Když jsem se snažil předstírat, že nejsem naštvaný, bylo to kontraproduktivní. Předstírání, že je všechno v pořádku, můj hněv jenom podpořilo a zhoršilo. Musel jsem se naučit dovolit si cítit vztek.

Elavil lek

Bylo však velmi důležité pochopit zdroj. Když jsme rozzlobení, snadno se vrhneme na druhé a obviňujeme je ze svých emocí. Ne vždy jsem mohla věřit svému vnitřnímu dialogu, když jsem se potýkala s poporodní depresí. Měl jsem pocit, že zdrojem mého hněvu je můj manželský partner, mé děti nebo jiní lidé. Ve skutečnosti byla zdrojem mého hněvu poporodní deprese. Dovolit si cítit hněv, aniž bych si dovolil chovat se naštvaně vůči ostatním, bylo obtížné vybalancovat. Bylo to však klíčové pro zvládání a udržování zdravých vztahů.

Čas o samotě je důležitý

Když mě ovládaly emoce, nedokázala jsem komunikovat s ostatními ani se rozhodovat. V těch chvílích pro mě bylo nejlepší odejít ze situace a být sám. Někdy to znamenalo projížďku po okolí. Někdy to bylo pět minut v mé ložnici se zamčenými dveřmi. Někdy to byla procházka venku.

Ať už to bylo v jakékoli podobě, ten čas o samotě byl obrovský. Uvědomuji si, že to není vždy možné. Nemůžeme se pokaždé, když náš hněv vzplane, odstranit. Může však být užitečná, pokud je to možné.

Venlafaxin

Zaměřte se na dýchání

Ve chvílích, kdy se nemůžeme odvrátit, potřebujeme strategie, jak hněv překonat. Dechová cvičení se mohou zdát triviální, ale mohou být užitečná. Hodně mi pomohli. Hluboké dýchání mělo regulační účinek na můj srdeční tep, náladu a soustředění. Snaha počítat do osmi při nádechu a výdechu mě přinutila zpomalit dýchání, což zpomalilo mé myšlenky a emoce. Silné emoce ve mně vyvolávaly pocit spěchu, zatímco pomalé dýchání mě uklidňovalo. Bylo snazší postupovat vpřed, když jsem necítil tlak na rychlé jednání.

Vztek byl příznak, který jsem u poporodní deprese nečekala, ale musela jsem se ho naučit zvládat. Stejně jako s jinými příznaky PPD se s nimi musíme naučit zacházet konstruktivně. Pomocí těchto a dalších strategií můžete prožívat hněv, aniž byste se jím nechali ovládat.