Narkolepsie

Přehled

Narkolepsie je chronická porucha spánku charakterizovaná ohromující denní ospalostí a náhlými záchvaty spánku. Lidé s narkolepsií mají často problém zůstat vzhůru po delší dobu bez ohledu na okolnosti. Narkolepsie může způsobit vážné narušení každodenního režimu.

Elavil generické

Někdy může narkolepsii doprovázet náhlá ztráta svalového tonu (kataplexie), která může být vyvolána silnými emocemi. Narkolepsie, která se vyskytuje s kataplexií, se nazývá narkolepsie 1. typu. Narkolepsie, která se vyskytuje bez kataplexie, se nazývá narkolepsie 2. typu.

Narkolepsie je chronické onemocnění, které nelze vyléčit. Léky a změna životního stylu však mohou pomoci příznaky zvládnout. Podpora ostatních – rodiny, přátel, zaměstnavatele, učitelů – vám může pomoci zvládnout narkolepsii.

Příznaky

Příznaky narkolepsie se mohou v prvních letech zhoršovat a poté přetrvávají po celý život. Patří mezi ně:

  • Nadměrná denní spavost. Lidé s narkolepsií usínají bez varování, kdekoli a kdykoli. Můžete například pracovat nebo se bavit s přáteli a najednou kývnete a spíte několik minut až půl hodiny. Když se probudíte, cítíte se svěží, ale nakonec se vám opět chce spát. Během dne můžete také pociťovat sníženou bdělost a soustředění. Nadměrná denní ospalost je obvykle prvním příznakem, který se objeví, a často je nejvíce obtěžující, protože vám ztěžuje soustředění a plné fungování.
  • Náhlá ztráta svalového tonu. Tento stav, nazývaný kataplexie (KAT-uh-plek-see), může způsobit řadu tělesných změn, od nezřetelné řeči až po úplnou slabost většiny svalů, a může trvat až několik minut. Kataplexie je nekontrolovatelná a je vyvolána intenzivními emocemi, obvykle pozitivními, jako je smích nebo vzrušení, ale někdy i strachem, překvapením nebo hněvem. Když se například smějete, může vám nekontrolovatelně klesnout hlava nebo se vám náhle podlomí kolena. Někteří lidé s narkolepsií zažívají pouze jednu nebo dvě epizody kataplexie ročně, zatímco jiní mají četné epizody denně. Ne u každého pacienta s narkolepsií se kataplexie vyskytuje.
  • Spánková paralýza. Lidé s narkolepsií často pociťují dočasnou neschopnost pohybu nebo řeči během usínání nebo po probuzení. Tyto epizody jsou obvykle krátké – trvají několik sekund nebo minut – ale mohou být děsivé. Může se stát, že si tento stav uvědomujete a bez problémů si na něj poté vzpomenete, i když jste neměli kontrolu nad tím, co se s vámi děje. Tato spánková paralýza napodobuje typ dočasné paralýzy, která se běžně vyskytuje během období spánku zvaného spánek s rychlými pohyby očí (REM). Tato dočasná nehybnost během spánku REM může vašemu tělu zabránit v konání snových aktivit. Ne každý člověk se spánkovou paralýzou však trpí narkolepsií. Mnoho lidí bez narkolepsie zažívá některé epizody spánkové paralýzy.
  • Změny ve spánku s rychlými očními pohyby (REM). Ve spánku REM se obvykle odehrává většina snů. Spánek REM se u lidí s narkolepsií může objevit kdykoli během dne. Lidé s narkolepsií často rychle přecházejí do spánku REM, obvykle do 15 minut po usnutí.
  • Halucinace. Tyto halucinace se nazývají hypnagogické halucinace, pokud k nim dochází při usínání, a hypnopompické halucinace, pokud k nim dochází po probuzení. Příkladem je pocit, jako by ve vaší ložnici byl cizí člověk. Tyto halucinace mohou být obzvláště živé a děsivé, protože když začnete snít, nemusíte být zcela vyspalí a své sny vnímáte jako realitu.

Další vlastnosti

Lidé s narkolepsií mohou trpět dalšími poruchami spánku, jako je obstrukční spánková apnoe – stav, kdy se dýchání během noci spouští a zastavuje -, syndrom neklidných nohou a dokonce nespavost.

Desyrel bez receptu

U některých lidí s narkolepsií se během krátkých epizod narkolepsie objevuje automatické chování. Může se například stát, že usnete při provádění úkolu, který běžně vykonáváte, jako je psaní, psaní na klávesnici nebo řízení, a tento úkol budete vykonávat i ve spánku. Po probuzení si nepamatujete, co jste dělali, a pravděpodobně jste to nedělali dobře.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u vás objeví nadměrná denní spavost, která narušuje váš osobní nebo pracovní život, navštivte svého lékaře.

Příčiny

Přesná příčina narkolepsie není známa. Lidé s narkolepsií 1. typu mají nízkou hladinu chemické látky hypokretinu (hi-poe-KREE-tin). Hypokretin je důležitá neurochemická látka v mozku, která pomáhá regulovat bdělost a spánek REM.

Hladiny hypokretinu jsou nízké zejména u osob, které trpí kataplexií. Co přesně způsobuje úbytek buněk produkujících hypokretin v mozku, není známo, ale odborníci předpokládají, že je to způsobeno autoimunitní reakcí.

Je také pravděpodobné, že při vzniku narkolepsie hraje roli genetika. Riziko, že rodiče předají tuto poruchu dítěti, je však velmi nízké – pouze asi 1 %.

Výzkum také naznačuje možnou souvislost s expozicí viru prasečí chřipky (H1N1) a určité formě vakcíny proti H1N1, která se v současné době podává v Evropě, i když zatím není jasné proč.

Normální spánkový vzorec vs. narkolepsie

Normální proces usínání začíná fází, která se nazývá spánek bez rychlých očních pohybů (NREM). Během této fáze se mozkové vlny výrazně zpomalují. Zhruba po hodině spánku NREM se aktivita vašeho mozku změní a začne spánek REM. Většina snů se odehrává během spánku REM.

Při narkolepsii však můžete náhle vstoupit do spánku REM, aniž byste předtím prožili spánek NREM, a to jak v noci, tak během dne. Některé z charakteristických znaků narkolepsie – jako je kataplexie, spánková paralýza a halucinace – jsou podobné změnám, ke kterým dochází ve spánku REM, ale objevují se během bdělosti nebo ospalosti.

Rizikové faktory

Existuje pouze několik známých rizikových faktorů narkolepsie, mezi které patří:

  • Věk. Narkolepsie obvykle začíná u lidí mezi 10 a 30 lety.
  • Rodinná anamnéza. Riziko narkolepsie je 20 až 40krát vyšší, pokud máte v rodině člena, který narkolepsií trpí.

Komplikace

  • Nepochopení stavu ze strany veřejnosti. Narkolepsie vám může způsobit vážné profesní i osobní problémy. Ostatní vás mohou považovat za líné nebo letargické. Vaše výkony ve škole nebo v práci mohou utrpět.
  • Zasahování do intimních vztahů. Intenzivní pocity, jako je hněv nebo radost, mohou vyvolat příznaky narkolepsie, jako je kataplexie, a způsobit, že se postižení lidé stáhnou z emočních interakcí.
  • Fyzické poškození. Spánkové záchvaty mohou lidem s narkolepsií způsobit fyzickou újmu. Pokud dostanete záchvat během řízení, hrozí vám zvýšené riziko dopravní nehody. Riziko pořezání a popálení je vyšší, pokud usnete při přípravě jídla.
  • Obezita. Lidé s narkolepsií mají častěji nadváhu. Přibývání na váze může souviset s nízkým metabolismem.