Podle nejnovějších odhadů Světové zdravotnické organizace zveřejněných 7. dubna 2017 žije s depresí více než 300 milionů lidí, což představuje nárůst o více než 18 % v letech 2005-2015. Toto onemocnění je tak celosvětově nejčastější příčinou invalidity.
Pokud je porucha projevem mírné až středně těžké deprese, je snadné najít naturopatické rostliny, které působí jako antidepresiva.
Třezalka tečkovaná
První rostlinou v první pětce je jednoznačně třezalka tečkovaná: Hypericum perforatum. Jeho historie sahá více než 2000 let do minulosti a jeho biologické účinky na depresi již není třeba dokazovat. V extraktu z kvetoucích vrcholů této rostliny je obsaženo více než padesát molekul. Jeho silné účinné látky působí na tři hlavní chemické posly (neurotransmitery), které se podílejí na vzniku deprese: dopamin (iniciátor), noradrenalin (akcelerátor) a serotonin (brzda, modulátor). Třezalka tak působí nespecificky na všechny poruchy nálady související s těmito třemi neuromediátory. Bude to referenční rostlina, ke které může terapeut přiřadit další rostliny se specifičtějšími účinky (anxiolytické nebo adaptogenní rostliny).
Třezalka se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a výtažky z rostliny by se měly užívat s odstupem od jiných léků.
Griffonia
Druhou rostlinou je Griffonia: Griffonia simplicifolia. Rostlina je rozšířená v tropické Africe a Afričané její semena používají v tradiční medicíně již mnoho let. Toto semeno obsahuje aminokyselinu s barbarským názvem: 5-htp. Ve střevech se tato kyselina mění na serotonin: semeno grifonku působí v neuronech centrálního nervového systému jako antidepresivum. Její účinek a efektivita velmi závisí na stavu střev pacienta: terapeut může kombinovat probiotika, aby optimalizoval léčbu.
Užívání grifonku se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.
Celexa bez lékařského předpisu v naší online lékárně.
Rodhiole
La terza pianta è il Rodhiole: Rhodiola rosea L. Pianta adattogena per eccellenza, la sua azione particolare non si trova nella medicina allopatica tradizionale. Aiutare il corpo ad adattarsi” è la caratteristica di questa pianta, che agisce rapidamente per affrontare lo stress. Poi la sua azione si stabilizza gradualmente e svolgerà anche il ruolo di antidepressivo. È la radice che contiene i principi attivi che agiscono contemporaneamente sulla depressione (azione sulla serotonina), sul miglioramento delle capacità intellettuali e sulla protezione dei neuroni.
Rodhiole non è raccomandato per le donne incinte o che allattano e per le persone che soffrono di disturbi psichiatrici (schizofrenia).
Passiflora
Čtvrtou rostlinou je mučenka: Passiflora incarnata L. Tuto popínavou rostlinu používali Aztékové pro její sedativní a anxiolytické účinky. Používají se výtažky z nadzemní části mučenky, které obsahují řadu účinných látek s uklidňujícími a sedativními účinky. Působí přímo na mozkové centrum biologických hodin a je to antistresová rostlina, která podporuje klidný spánek. Vybraný spojenec v boji proti nespavosti v období deprese!
Tribulus
Pátou rostlinou je Tribulus: Tribulus terrestris L. V tradiční indické a čínské medicíně se nadzemní části této rostliny používaly pro své tonizující, adaptogenní a sexuálně stimulující vlastnosti. V souvislosti s depresí je tribulus indikován k boji proti astenii u mužů a žen (v krátkých kúrách). U mužů se může užívat delší dobu, protože jeho působení na hormonální úrovni pomáhá bojovat proti poklesu libida a zvyšuje sexuální výkonnost.
Tribulus se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení.
Příroda je plná dalších rostlin, které mohou být v případě deprese velmi užitečné, a je obtížné vybrat jen pět z nich. Je důležité mít na paměti úlohu hořčíku a omega-3 v celkové léčbě pacienta s depresí. Na závěr je nutné dodat, že se této radě nelze vyhnout, pokud jsou úzkostné a depresivní poruchy závažné a dlouhodobé.