Je vaše generická antikoncepční pilulka skutečně stejná jako značková verze?

Každý, kdo viděl nechvalně proslulou epizodu seriálu Seinfeld, v níž byla Elainina antikoncepce, „houba“, stažena z trhu, ví, že ženy jsou na své antikoncepci velmi závislé. Celou epizodu stráví skupováním všech houbiček v New Yorku a pak je pečlivě rozděluje na příděly. Když najdete antikoncepční metodu, která se vám opravdu líbí, chcete u ní zůstat. Proto může být trochu zneklidňující vyzkoušet generickou verzi našich antikoncepčních pilulek.

Ano, generické léky by měly být rovnocenné se značkovou verzí, ale můžete opravdu věřit generickým antikoncepčním tabletám? Na jedné straně chcete ušetřit peníze, na druhé straně se chcete držet toho, co je vyzkoušené a pravé. Přiznejme si, že v sázce je hodně: pokud váš generický krém na vyrážku nebude mít správnou dávku, může vás jen pár dní navíc svědit; ale pokud vaše generická antikoncepční pilulka nebude fungovat, můžete skončit s dítětem.

Yasmin bez lékařského předpisu

Co je to generická antikoncepční pilulka?

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jsou generika „kopie značkových léků, které mají přesně stejnou dávku, zamýšlené použití, nežádoucí účinky, způsob podání, rizika, bezpečnost a sílu jako originální lék“. Generická verze však může mít jiné barvy nebo neúčinné látky. Úřad FDA odhaduje, že 50 % výroby generických léků probíhá ve stejných závodech, v nichž se vyrábějí značkové léky, ale účinné látky se mohou lišit až o 10 %.

American College of Obstetricians and Gynecologists zveřejnila stanovisko „Značková versus generická perorální antikoncepce“. Podporuje preferenci pacientky nebo lékaře při výběru antikoncepce, protože značková a generická antikoncepce jsou z lékařského hlediska považovány za rovnocenné.

Proč používat generický BCP?

Generické antikoncepční pilulky jsou často levnější nebo dokonce zdarma v rámci mnoha pojistných plánů. Velká většina žen si s generickými antikoncepčními pilulkami poradí. Rozdíly v účinných a neúčinných látkách nejsou dostatečné, aby ovlivnily účinnost při prevenci otěhotnění.

Jaké jsou rozdíly v nežádoucích účincích mezi generickými a značkovými přípravky BCP?

Generické léky musí podle zákona vypadat jinak než jejich značkové protějšky – přestože mají stejné účinky. To souvisí s ochranou ochranné známky. Generický přípravek BCP má často jiné barvy a/nebo jiné neúčinné látky (tj. plnidla) než značková verze. Různá plnidla a drobné rozdíly v účinných látkách nemají vliv na účinnost tablet při prevenci otěhotnění, ale rozhodně mohou ovlivnit profil nežádoucích účinků.

U některých žen se při přechodu ze značkového léku na generický objeví krvácení, změny nálad, akné nebo jiné nežádoucí účinky. Jiné říkají, že se při užívání jiných pilulek prostě „necítí dobře“. Co některé ženy opravdu vyvede z míry, je, když jejich pojišťovna nebo lékárna často mění generické značky. V současné době existuje několik různých generik pro stejné přípravky a některé pacientky zjistí, že každý měsíc dostávají jinou značku.

Antikoncepce Alesse

Antikoncepce má kromě prevence otěhotnění mnoho dalších výhod. Často se používá k léčbě silného menstruačního krvácení, křečí a PMS. U žen, které jsou citlivější na hormonální výkyvy, se může stát, že se jim bude lépe dařit při užívání značkových pilulek než generik.

Je důležité si uvědomit, že nežádoucí účinky mohou být pro uživatele BCP běžným problémem. Ve skupině 1657 žen, které s antikoncepčními pilulkami začínaly nebo měnily antikoncepční metody, uvedlo 46 % těch, které antikoncepční pilulky přestaly užívat, jako příčinu nežádoucí účinky. I bez přechodu ze značkové na generickou verzi se vedlejší účinky BCP mohou časem objevit.

Co máte dělat, pokud se zdá, že generický BCP způsobuje problémy?

Požádejte, aby vám byl lék změněn zpět, nebo dokonce změněn na jinou generickou verzi stejného přípravku. Pokud najdete generickou verzi, která se vám osvědčila, a vaše lékárna ji již neposkytuje, možná budete muset obvolat několik lékáren a najít přesně takové generikum, které chcete. Navíc, pokud vaše pojišťovna přestane hradit vaše oblíbené generikum, může se vyplatit platit z vlastní kapsy, protože generické antikoncepční pilulky mohou být velmi levné (někdy 10 USD/měsíc nebo méně).

Když začínám pacientkám užívat antikoncepční pilulky, obvykle jim předepisuji generickou antikoncepci v nízké dávce. Generické pilulky jsou často až o 80 % levnější, a pokud pacientce dobře fungují, je to určitě nejlepší volba. Pokud mají generické pilulky vedlejší účinky nebo pokud pacientka potřebuje užívat antikoncepční pilulky z jiných důvodů, než je antikoncepce (abnormální krvácení nebo PMS), pak může potřebovat značkovou variantu. Žádná žena není stejná, takže nemůžeme očekávat, že budou na každou pilulku reagovat stejně. Naštěstí máme na výběr z více než 70 různých možností generických a značkových pilulek. Pokud je antikoncepční pilulka vaší volbou, váš lékař pravděpodobně najde takovou, která vám bude vyhovovat.